KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

II. İNCE AV ÖNCESİNDE BİR DİZİ DUYURU

KKTC Avcılık Federasyonu 26 Ağustos 2012 Pazar günü başlayıp 2, 9 Eylül Pazar ve 12 Eylül Çarşamba ile toplamda dört av günü olan II. İnce av “Üveyik avı” öncesinde bir dizi duyuru;

 

Av Ruhsatlarınızı Yenileyiniz

Av Ruhsatları her yıl Temmuz ayının 31’inci gününde sona ermektedir. Bu süre zarfında Avlanma Ruhsatlarını yenilemeyen avcıların II. İnce Av’a (Üveyik Avı) gidebilmeleri için bu avın başlayacağı 26 Ağustos 2012 tarihinden önceki son iş günü olan 24 Ağustos 2012 Cuma günü mesai bitimine kadar beş ilçe KaymakamlıklarI ve bağlı bucaklardan Av Ruhsatlarını çıkarmaları gerekmektedir.

 

Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası 8. Maddesinin (1) fıkrası gereği, Av Ruhsatı sahibi olunmaksızın, hiçbir şekilde herhangi bir av hayvanı veya yabani kuş avlanamaz, öldürülemez veya yakalanamaz. Bu kurallara aykırı hareket edilmesi halinde bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 1 (bir) yıla kadar hapis cezasına veya 10,000.-TL (On Bin Türk Lirası)’na kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

 

Av Korucularına Yardımcı Olalım

Yaban Hayatı Koruma Görevlileri, 26 Ağustos 2012 Pazar günü başlayacak olan II. İnce Av süresince denetimlerini sürdürecek. Av Korucularının, görevlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için tüm avcılarımızın Av Korucularına yardımcı olmaları ve av süresince tüm belgelerini yanlarında eksiksiz olarak taşıyarak Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası’nın ilgili maddeleri gereği Av Korucularına ibraz etmeleri gerekmektedir.

 

Yasanın 8’inci maddesinin (2)’nci fıkrası uyarınca Av Ruhsatını ibraz etmeyi, adını ve adresini vermeyi ret edenler veya yanlış ad veya adres verenler bir suç işlemiş olurlar ve mahkumiyetleri halinde 6 (altı) aya kadar hapis cezasına veya 2,000.- TL (İki Bin Türk Lirası)’na kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler.

 

İhbar Hattı “140”

KKTC yaban hayatının korunabilmesi açısından yapılacak ihbarların öneminin çok büyük olduğu bilinmektedir. Yasadışı avcılıkla ilgili her türlü ihbarı “140” ihbar hattına yaparak 24 saat görevde olan Yaban Hayatı Koruma Görevlilerine ulaşılabilir.

 

İkinci İnce Av günlerinde avlanabilecek av kuşları ve sayıları;

Üveyik, Yaban Güvercini, Fassa, Karga ve Saksağan avlanabilir. Bunların dışında herhangi bir Av ve Yabani kuş avlanmamalıdır.

 

İkinci İnce Av günlerinde bir avcı her av günü için, yukarıda belirtilen Av kuşlarından, 8 adedi Fassa olmak üzere diğer kuşlarla birlikte en fazla toplam 40 (Kırk) adet avlayabilir.

 

Avcıların Uyması Gereken Kurallar

 

  • Güneşin doğuşu ile batışı arasında av faaliyeti yapılabilir.
  • Baraj ve göletlerden en az 500 (Beşyüz) metre uzakta av faaliyeti yapılabilir.
  • Meskun mahalden 200 (İkiyüz) metre uzakta av faaliyeti yapılabilir.
  • Av bölgelerine araçla gidecek avcılar, tüfeklerini araçlarının bagajlarında ve kırık olarak bulunduracaklardır.
  • Avcıların avlanırken hedefini görüp tanımadan ateş etmemeleri ve birbirlerini koruyacak şekilde avlanmaya özen göstermeleri gerekmektedir.
  • Telefon ve elektrik kabloları ile trafik işaretlerine ve bilgi verici levhalara zarar verilmeyecektir.
  • Av gününden önce başka bir adreste konakladıktan sonra ava çıkacak olan avcıların tüfeklerini de beraberinde götürebilmeleri için Tasarruf ve Avlanma Ruhsatlarına ek olarak İlçe Kaymakamlıklarından Taşıma İzni alınacaktır.

 

Yılanlar Ekosistemin bir parçasıdır

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte etrafta daha fazla görülmeye başlayan yılanlar konusunda herhangi bir tatsız olayın yaşanmaması için avcılarımızın dikkatli olmaları ve avlandıkları bölgede yılan görmeleri halinde de ekosistemin bir parçası olan yılanları vurmadan oradan uzaklaşmayı tercih etmelidirler.

 

Kantara Bölgesinde “Pazar Günü Ralli Yapılacak”

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK) tarafından düzenlenen Nethouse Tırmanma Yarışı 26 Ağustos 2012 Pazar günü saat 14:00 da Kantara bölgesinde gerçekleştirilecek.

 

Aynı tarihin av günü olması nedeniyle bahse konu bölgeye gidecek olan avcılarımızın, Ralli’nin yapılacağı Kantara Tırmanma yarışının bulunduğu güzergahlar üzerinde bulunan yolların içerisine araçlarını bırakmamaları ve bölgede yaşanacak yoğunluk nedeniyle avlanırken kendilerinin, rallicilerin ve ralli severlerin güvenlikleri açısından dikkatli olmaları istenmektedir. Konu ile ilgili gösterecekleri hassasiyetten ötürü avcılarımıza şimdiden teşekkür ederiz.

 

Tayfunlu; “Emniyet’e ve Çevre’ye özen gösterin”

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu yaptığı açıklamada, 26 Ağustos’ta başlayacak olan Üveyik Avı süresince avcıların silah emniyetine özen göstermelerini ve çevreyi korumalarını istedi.

 

Avcılığın asırlardır vazgeçilmez uğraşlardan biri olduğuna değinen Tayfunlu, “Avcılık ülkemizde bize göre yaşam biçimidir ve atalarımızdan bizlere kalan bir mirastır. Önemli olan bu mirasın korunması ve bizden sonraki nesillere en güzel şekilde aktarılmasıdır. Avcılık Federasyonu yaban hayatını koruma ve sürdürülebilir bir avcılık anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Açılacak av sezonunda avcılarımızın öncelikle silah emniyeti konusunda çok dikkatli olmalarını, boş fişekleri ve yenilen yemek sonrası çöpleri toplayarak çevreyi korumalarını, av korucularının yapacağı evrak kontrollerinde gerekli kolaylığı göstermelerini istiyoruz, avcılık camiasına kazasız belasız bir av sezonu diliyorum” dedi.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...