KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

YASALARA SAYGILI OLUN

KKTC Avcılık Federasyonu değişen global dünya gerçeklerine ayak uydurmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Sürdürülebilir avcılık ve yaban hayatının devamlılığına katkı koyacak çalışmaları Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (Kuşkor) ile birlikte sürdürmekteyiz.

 

Geçtiğimiz günlerde Havadis gazetesi ile bir Tv kanalında pulya avı ve bu avı yapanlarla ilgili çıkan haberlere cevap verilmesi ve avlanılması yasalarla engellenen pulya kuşunun avcılığında kullanılan yöntemlerin de yasak olmasının yanında doğaya ve diğer canlılara verdiği zararlar konularında açıklama yapma gereksinimi duyulmuştur.

 

KKTC Avcılık Federasyonu’na bağlı olarak çalışmalar yapan Av ve Yaban Hayatı Korucuları’nın yaptıkları operasyonlar neticesinde pulya kuşlarını katleden kişiler yakalanmaya başlanmıştır.

 

Öncelikle belirtmek isteriz ki, 18/2008 sayılı Av ve Avla İlgili Yaban Hayatı’nı Düzenleme Yasası ve diğer ilgili yasalarla sair şeyler yanında avlanılması yasak olan pulya kuşunun bazı kişiler tarafından avlanılmasının yanında, yapılan yakalama yöntemleri de yasalarımıza aykırıdır. Ökse, ses bandı ve ağ kullanılarak kuş yakalanması tamamen yasadışıdır. Kurulan ökselerle yalnızca pulya kuşları değil, bu kuşların yanında dünyada yalnızca ülkemizde bulunan ve Kıbrıs Endemikleri arasında yer alan Kıbrıs Kuyrukkakanı, Kıbrıs Ötleğeni de yakalanarak nesilleri tükenme noktasına getirilmiştir.  Bunların yanında cikla, büyük olmalarına rağmen keklik ve şahinlerin bile kurulan ökselere ve ağlara yakalandığı tesbit edilmiştir. Günümüzde kalkınma adı altında doğaya ve çevreye yapılan tahribatların inanılmaz boyutlara ulaşması yetmezmiş gibi bir tek adamızda yaşayan endemik türlerin de yasadışı yöntemlerle katledilerek sonları getirilmeye çalışılmaktadır.

 

Geçen hafta Havadis gazetesinde çıkan “Pulya Avcıları Çok Öfkeli” başlıklı haberi hayretle okuduk. Avcılık camiası ve KUŞKOR olarak, kuşların bu şekilde yakalanmalarına kesinlikle karşı olmakla birlikte bu kişilerin yaptıklarının da kesinlikle avcılık olmadığını, bunun bohçacılık ve bir katliam olduğunu vurgulamak isteriz.

 

Tehditler Alıyoruz

KKTC Avcılık Federasyonu’na bağlı Av Korucuları’nın son dönemlerde yaptıkları operasyonlar neticesinde, Federasyon’umuza kendini bilmez birtakım kişiler tarafından tehditler gelmektedir. Hiç kimse yasaların üzerinde değildir, bu tehditler bizlere işimizi ne kadar doğru yaptığımızı göstermektedir. Yapılan tehditlere kulak asmadan doğru yaptığımıza inandığımız ve kamuoyu tarafından takdirle karşılanan faaliyetlerimize devam edeceğiz.

 

Yetkilileri göreve çağırıyoruz

Havadis gazetesinde11.10.2011 tarihinde yayınlanan “Pulya Avcıları Çok Öfkeli” başlıklı haberde isimleri bulunan ve bu bizim ekmek paramızdır, bu bizim kültürümüzde vardır bu bir gelenektir şeklinde yorumlarda bulunan ve yasadışı yöntemler kullanarak avlanması ve/veya yakalanması yasak olan pulya kuşunu yakalayan bu kişilerle ilgili olarak yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bu kişiler hakkında bizler de Polise suç duyurusunda bulunacağız.

 

Ekmek Paranızı Yasadışı İşler Yaparak Kazanmayın

Yasalara aykırı işler yaparak geçiminizi sağlamayın. Ekmek parası kazanmak için yapılacak birçok iş varken neden bu yolu seçtiğinizi kendinize bir daha sorun. Gerekirse Turizm Bakanlığı’na başvurarak ülkemize gelen turistlere Kuş gözlemciliği konusunda rehberlik yaparak daha fazla para kazanabilirsiniz.

 

Havadis gazetesi taraflı ve yanlı yayınlarına devam ediyor

Geçtiğimiz haftalarda yine Havadis gazetesinde KKTC Avcılık Federasyonu Dikmen Üretim tesislerinde üretilen kekliklerle ilgili “Keklik Katliamı” başlığıyla manşetten verilen gerçek dışı bir haber yayınlanmıştı. KKTC Avcılık Federasyonu Dikmen Üretim Tesisleri’ne görevlilerimiz dışında herhangi bir kişinin girmesi yasakken, bu asılsız ve taraflı haberi yapan muhabiri, üretimi ve tesisi yerinde gözlemlemesi ve gerçekleri görmesi için defalarca davet etmemize rağmen,geleceği yönünde söz vermesine karşın tesislerimize gelmeyip habercilik etiğine uyulmamıştır.

 

Nature & Biodiversity Conservation Union (NABU)’dan davet

KKTC Avcılık Federasyonu, doğa ve yaban hayatını koruma amaçlı yaptığı çalışmaları neticesinde, Almanya’nın en eski ve en büyük çevre kuruluşu olan NABU’dan bir davet aldı. KKTC Avcılık Federasyonu’ndan iki temsilci, KUŞKOR Derneği’nden de iki temsilci, Güney İtalya’da yapılan av ve yaban hayatını koruma çalışmalarını yerinde incelemek, deneyim ve tecrübelerin karşılıklı aktarılması amaçlı bir davet alındı. Bu davetle bugüne kadar yapılan çalışmaların ne kadar doğru olduğunun ve uluslararası camia tarafından takdirinin yegane göstergesidir.

 

 

 

 KKTCAVCILIK FEDERASYONU                                 KUŞKOR                                  

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...