KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

BÜYÜK AV 30 EKİMDE BAŞLIYOR

"18/2009 sayılı Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası tahtında çıkarılan “Av Günleri, Avlanacak Av Hayvanları ve Av Bölgeleri Tüzüğü”’ uyarınca Büyük Av Mevsimi, 30 Ekim 2011 tarihinde başlayıp, 31 Aralık 2011 tarihlerine kadar sürecek.

 

Toplam 11 gün av yapılacak

2011 Yılı Büyük Av Mevsimi içerisindeki Av Günleri, 30 Ekim 2011 tarihinde başlayıp 5, 9, 13, 20 ve 27 Kasım 2011 ile 4,11,18, 25 ve 31 Aralık 2011 günleri olmak üzere toplam 11 gün avlanmaya izin verilmiştir.

 

Avcılar, KKTC’de 27 Kasım veya 4 Aralık günü yapılması planlanan nüfus sayımı ve her iki tarihin de avlanılacak günler içerisinde olması nedeniyle, sayımın yapılacağı tarihten bir gün önceki cumartesi günü avlanacak. Nüfus sayımı 27 Kasım 2011 de yapılması halinde av 26 Kasım 2011 Cumartesi gününe, sayımın 4 Aralık 2011 tarihinde yapılması halinde ise av 3 Aralık 2011 Cumartesi gününe alınacak.

 

Tüzükte yer alan Av Haritasının Açıklaması;

 

Avlanmaya Kapalı Olan Bölgeler;

 1. 40 no’lu Av Bölgesinde, Girne – Değirmenlik yolunun Ozanköy’e ayrılan yerden Ozanköy’e, oradan köyün doğusundan toprak yol boyunca Çatalköy’e, oradan Çatalköy içerisinden geçip doğu istikametinden Girne – Değirmenlik yoluna, oradan başlangıç noktasına kadar olan bölge ava kapatılmıştır.
 1. 46 no’lu Av Bölgesinde, Zeytinlik – Karaman arasındaki taş zeminli toprak yolun kuzeyinde kalan bölge ile Edremit sınırından başlayıp, Yeşiltepe’ye giden geniş yangın şeridinin kuzeyinde kalan bölge ava kapatılmıştır.

 

 1. Karpaz anayolunu İskele’ye bağlayan iki bağlantı yolu (Karpaz anayolu – İskele ile Bahçeler – İskele yolu arasında kalan bölge) yani Granel Otel’den İskele’ye giden yolun doğusu ava kapatılmıştır.

 

 1. Bafra Tatil Köyünün çevresindeki üçgen bölge (10 nolu av bölgesinin doğu sınırı ile Bafra köyünden denize kadar giden toprak yol arasında kalan üçgen bölge ava kapatılmıştır.

 

 1. Girne – Çatalköy Bölgesi’nde bulunan ve 39 nolu Av bölgesi içerisinde kalan “Korineum” Golf Sahası’nın 300 metre çevresi ava kapatılmıştır.

 

 1. Mevcut av haritasında kırmızı renkle belirlenmiş Sürekli Av Koruma Bölgeleri dışında askeri bölgeler ile Taşkent köyü üzerinde bulunan K.K.T.C. Bayrağının bulunduğu bölge ve yanındaki Meteoroloji İstasyonu ile Mevlevi atış alanının hedef kısmı ve Merkezi Cezaevi binalarının 1000 metre çevresi, Gazimağusa – Karpaz yolunun batısında Tuzla yolu ayrımı ile İskele yol ayrımı arasında kalan 500 metre genişliğindeki alan ile Alevkayası Av Üretim Merkezi, tüm göletler ile Mehmetçik köyü girişinde bulunan gölün 500 metre çevresi ile yerleşim yerlerinin 200 metre çevresi ava kapatılmıştır.

 

 1. Dikmen bölgesinde bulunan ve 42 nolu av bölgesi içerisinde kalan Dikmen Av Üretim Tesislerinin 300 metre çevresi ava kapatılmıştır.

 

 1. İskele bölgesinde bulunan ve 16 nolu av bölgesi içerisinde kalan bölge (İskele’den başlayarak İskele-Topçuköy asfalt yolu boyunca Topçuköy’e, oradan asfalt yolu takip ederek İskele’deki başlangıç noktası içerisinde kalan bölge) ava kapatılmıştır.

 

 1. Büyükkonuk köyünde bulunan ve 14 nolu av bölgesi içerisinde kalan futbol sahasının 300 metre çevresi ava kapatılmıştır.

 

 1. Güzelyurt bölgesinde 52 nolu Av Bölgesi ava kapatılmıştır.

 

 1. Güzelyurt’tan başlayarak Güzelyurt-Girne asfalt yolu boyunca Kalkanlı-O.D.T.Ü. Kampüsü kavşağına oradan doğu yönünde asfalt yolu takip ederek Kalkanlı köyüne oradan güney doğu yönünde Kalkanlı-Mevlevi toprak yolunu takip ederek Mevlevi-Kılıçarslan toprak yoluna oradan güney yönünde toprak yolu takip ederek Mevlevi-Şahinler asfalt yoluna, oradan doğu yönünde asfalt yolu takip ederek Lefkoşa-Güzelyurt ana yoluna oradan Lefkoşa-Güzelyurt anayolunu takip ederek Güzelyurt’taki başlangıç noktası içerisinde kalan bölge ava kapatılmıştır.

 

 1. Güzelyurt-Kalkanlı-Yayla-Gaziveren bölgelerinde 50, 53 ve 54 nolu av bölgeleri içerisinde kalan bölge. (Güzelyurt-Girne anayolu üzerindeki O.D.T.Ü. kampüsü-Kalkanlı kavşağından başlayarak batı yönünde toprak yol boyunca (Atış Poligonu yolu) Akdeniz Yayla toprak yoluna oradan güney yönünde toprak yolu takip ederek Yayla’ya, oradan güney yönündeki toprak yolu takip ederek Gaziveren’e, oradan Gaziveren-Güzelyurt asfalt ana yolunu takip ederek Aydınköy’e oradan güneydoğu yönünde asfalt yolu takip ederek Aşağı Bostancı’ya oradan kuzey batı yönünde asfalt yolu takip ederek Güzelyurt’a oradan kuzey yönünde Güzelyurt-Girne asfalt anayolunu takip ederek Kalkanlı-Ö.D.T.Ü. kavşağındaki başlangıç noktasına kadar olan bölge ava kapatılmıştır.

 

 1. Lefkoşa-Gazimağusa anayolunun üzerinde Kurudere köyü karşısında bulunan ve yol boyunca yaklaşık 1 km sınırı devam eden yolun kuzey, doğu, güney ve batı sınırı ekili alan (Orman) ile çevrili arazi ava kapatılmıştır.

 

 1. Lefkoşa-Gazimağusa anayolu üzerinde Ulukışla köyü kavşağından 350 m Lefkoşa istikametine doğru sınırları güney batısı ana yola paralel ve batı, kuzey ve doğu tarafı ekili tarla sınırları ile çevrili olan kıraç tepe ava kapatılmıştır.

 

 1. Geçitkale’den Tatlısu’ya giden eski yoldan Tatlısu Çınarlı’ya dönen yol kavşağından Çınarlı istikametine 1.5 km’lik yolun batı kısmı ve sınırları dere yatağı ile çevrili bölge ava kapatılmıştır.,

 

 1. Dipkarpaz köyünün güney istikametinde Dipkarpaz-Kaleburnu yolu üzerinde bulunan Tulumba tepesi ava kapatılmıştır.Sınırları yol ile belirlenmiş 1.2.km’lik alanın bittiği yerden güney istikametine giden toprak yoldan Tulumba kuyusuna ve orada bulunan mandıranın önünden geçen toprak yolu takiben ana yola giden yolun ana yola birleştiği yere ve aradan başlangıç noktasına gelen bölge ava kapatılmıştır.

 

 1. Dipkarpaz manastır asfalt yolu Salih Avcı Ormanına inen toprak yoldan batı istikametine devam eden ve denize paralel en yakın toprak yol, günet istikametine 4.6 km. Devam eden ve kumsal ile son bulan yolun güneyinde kalan sahil şeridi Salih Avcı oramına giden yolun başlangıç noktasından güney istikametine devam eden asfalt yolun Blue See Otel hududuna kadar olan denize bakan kısmı ava kapatılmıştır.

 

 1. Yedi numaralı avlanma bölgesinde bulunan, balıkçı barınağından başlayarak kuzeye doğru giden toprak yolun doğusunda bulunan ev ile birleşen kavşakta Yeşilköy istikametine doğru yönünde giden toprak yolun kuzey sahili takip eden denize en yakın toprak yol yaklaşık 4 km gittikten sonra denize en yakın noktasında kalan bölgenin denize bakan kısmı ava kapatılmıştır.

 

 1. Lefkoşa-Gazimağusa anayolunun Mutluyaka kavşağından başlayarak Mutluyaka köyüne doğru devam eden yolun eski yol ile birleştiği noktadan batıya dönen eski asfalt yolun batı istikametine devam ederek Lefkoşa-Gazimağusa yoluna birleşip oradan başlangıç noktasına giden üçgen bölge ava kapatılmıştır.

 

Yukarıda belirtilen tüm bölgeler ava açık günlerde avlanmaya kapatılmıştır.

 

Sürekli Av Koruma Bölgelerinden aşağıda tarifi yapılan bölümler 2011 av mevsiminde avlanmaya açık olacaktır.

 

DİPKARPAZ BÖLGESİ

Dipkarpaz köyünden başlayarak, anayolu takiben kuzeydeki Ayfilos kilisesine, oradan doğu istikametinde asfalt yolu takiben Efendiler Çiftliği’ndeki eski tarihi kiliseye, oradan doğu yönünde denize en yakın paralel toprak yolu takip ederek, sıfır noktasındaki mandıraya, oradan yine doğuya doğru kuzey sahil şeridini takip ederek Eski Tellere, oradan güney istikametine doğru eski telleri takiben Zafer Burnu’na giden asfalt yola, oradan asfalt anayolu takiben Dipkarpaz köyündeki başlangıç noktası içerisinde kalan bölge avlanmaya açıktır.

 

Avcıların Uyması Gereken Kurallar

Büyük Av Mevsiminde Avlanacak Av Hayvanları;

 • Avcılar av günlerinde, ova tavşanı, keklik, turaç, sülün, çulluk, bıldırcın, yaban güvercini, fassa, karga ve saksağan avlanabilir. Bunların dışında herhangi bir Av ve Yabani kuş avlanmayacaktır.

 

 • Büyük Av Mevsiminde bir avcı belirlenen her av günü için en fazla 1 (bir) tavşan, 5 (beş) adet keklik veya turaç ve 8 (sekiz) adet fassa olmak üzere toplamda en fazla 30 adet av hayvanı avlayabilir.

 

 • Güneşin doğuşu ile batışı arasında av faaliyeti yapılabilir.

 

 • Baraj ve göletlerden en az 500 (Beşyüz) metre uzakta av faaliyeti yapılabilir.

 

 • Meskun mahalden 200 (İkiyüz) metre uzakta av faaliyeti yapılabilir.

 

 • Büyük avda, avcı beraberinde en fazla 3 (üç) köpekle av faaliyeti yapılabilir.

 

 • Av bölgelerine araçla gidecek avcılar, tüfeklerini araçlarının bagajlarında ve kırık olarak bulunduracaklardır.

 

 • Avcıların avlanırken hedefini görüp tanımadan ateş etmemeleri ve birbirlerini koruyacak şekilde avlanmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

 

 • Avcıların ava kapalı bölgelere girip avlanmamaları ve Yasada yer alan kurallar dışına çıkmamaları gerekmektedir.

 

 • Avcılar; Av Koruma Görevlileri’nin uyarılarına uymak zorundadır.

 

 • Yasa veya Bu Tüzük, kurallar dışına çıkan avcılar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

 • Telefon ve elektrik kabloları ile trafik işaretlerine ve bilgi verici levhalara zarar verilmeyecektir.

 

 • Av gününden önce başka bir adreste konakladıktan sonra ava çıkacak olan avcıların tüfeklerini de beraberinde götürebilmeleri için Tasarruf ve Avlanma Ruhsatlarına ek olarak İlçe Kaymakamlıklarından Taşıma İzni alınacaktır.

 

 • Yangın sonucu yeniden ağaçlandırılan av bölgelerinde avlanacak avcıların, dikilen ve tohumdan çimlenen fidanlara ve çevreye zarar verilmeyecektir.


Av Ruhsatlarınızı Yenileyiniz

Avcıların “Büyük Av” a gidebilmeleri için “Av Ruhsatlarını” 28 Ekim 2011 tarihi mesai bitimine kadar beş ilçede bulunan kaymakamlıklardan veya bağlı bulunan bucaklardan yenileyiniz. Bir Av Ruhsatı için 70 Tl olan harç 73 Tl’ye yükseltilirken, Üretim Katkı Payı için 100 Tl, 5 adet Karga veya Saksağan başı veya karşılığı olan 25 Tl ödenmesi halinde kendilerine Av Ruhsatı verilecek. 3 yıl üst üste Av Ruhsatını yenilemeyen avcıların, yeniden Av Ruhsatı alabilmeleri için Merkezi Av Komisyonu Avcı Eğitim Komisyonu tarafından yılda iki kez düzenlenen Avcı Eğitimine tabi tutularak yapılacak sınavlar sonucunda başarılı olmaları halinde tekrar Av Ruhsatı alma hakkını elde edebilirler.

 

Yaban Hayatı Koruma Görevlileri Büyük Av Süresince Ülke Genelinde Denetimlerde Bulunacak

Avcılık Federasyonu’na bağlı profesyonel Yaban Hayatı Koruma Görevlileri “Büyük Av” süresince gece ve gündüz etkin denetimlerini sürdürecek.

 

Görev ve Yetkiler

Avcılardan alınan katkı ile KKTC Avcılık Federasyonu tarafından oluşturulan Yaban Hayatı Koruma Görevlileri, yasak avlanmayı ve doğaya zarar veren kişileri tespit edip polisimizle işbirliği içerisinde ilgili kişileri yargıya intikal ettirecek.  Yasa ile evrak sorma ve doğal hayatı denetleme yetkilerine sahip olan Korucular, uzak menzilli son teknoloji dürbün, fotoğraf makinesi, kayıt cihazları, gizli kamera, harekete duyarlı kameralar kullanarak 24 saat etkin denetimler yapacak.

 

“Büyük Av” süresince denetimlerde bulunacak olan Av Korucularına, görevlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için tüm avcılarımızın yardımcı olmaları ve av süresince tüm belgelerini yanlarında taşıyarak gerektiği takdirde Koruculara ibraz etmeleri gerekmektedir.

 

İhbar Hattı “140” Devrede

KKTC yaban hayatının korunabilmesi açısından yapılacak ihbarların öneminin çok büyük olduğu bilinmektedir. Yasadışı avcılıkla ilgili her türlü ihbarı “140” ihbar hattına yaparak 24 saat görevde olan Yaban Hayatı Koruma Görevlilerine ulaşılabilir.

 

Tayfunlu; “Emniyet’e ve Çevre’ye özen gösterin”

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu yaptığı açıklamada, 30 Ekim’de başlayacak olan Büyük Av’la birlikte ülkedeki en büyük kitlesel hareketin yaşanacağına dikkat çekerek, avcıların silah emniyetine özen göstermelerini ve çevreyi korumalarını istedi. Avcılığın asırlardır vazgeçilmez uğraşlardan biri olduğuna değinen Tayfunlu, “Avcılık ülkemizde bize göre yaşam biçimidir ve atalarımızdan bizlere kalan bir mirastır. Önemli olan bu mirasın korunması ve bizden sonraki nesillere en güzel şekilde aktarılmasıdır. Avcılık Federasyonu yaban hayatı koruma ve sürdürülebilir avcılık anlayışı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Açılacak av sezonunda avcılarımızın öncelikle silah emniyeti konusunda çok dikkatli olmalarını, boş fişekleri ve yenilen yemek sonrası çöpleri toplayarak çevreyi korumalarını, av korucularının yapacağı evrak kontrollerinde gerekli kolaylığı göstermelerini istiyoruz, avcılık camiasına kazasız belasız bir av sezonu diliyorum” dedi.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...