KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

İÇİŞLERİ BAKANI İLKAY KÂMİL DİKMENİ ZİYARET ETTİ

“Dikmen’deki üretim tesisi son aşamaya geldi”

 

KKTC Avcılık Federasyonu’nun Dikmen’deki keklik üretim tesisinin yapımı son aşamaya geldi.

ÜRETİM TESİSİ BASINA TANITILDI

Tesis bugün, Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu ve federasyon yetkilileri tarafından basına tanıtıldı. Tanıtıma İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kâmil de katıldı ve tesiste incelemelerde bulundu.

TAYFUNLU

Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu basına yaptığı açıklamada, Dikmen’deki tesisin 1971 yılında kurulan federasyonun bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım olduğunu kaydetti.

“Dikmen Keklik Üretim Tesisi” adı altında yola çıkılan tesisin “avcılardan alınan 100 TL’lik katkı paylarının yatırıma döndüğü yer” olduğunu ifade eden Tayfunlu, yıllarca 10 binlerde kalan keklik üretiminde bu yıl hedefin bu sayıyı 30 bine çıkarmak olduğunu söyledi.

TAYFUNLU: “HEDEF YILDA 100 BİN KEKLİK”

Tayfunlu, profesyonel üretim tesislerini birebir örnek alarak inşa ettikleri tesisin tamamlanmasıyla 100 bin kekliği rahatlıkla üretebilecek duruma gelineceğini de sözlerine ekledi.

Tayfunlu konuşmasının ardından, Yürütme Kurulu üyeleriyle birlikte İçişleri Bakanı Kâmil’e “Kapalı Damızlıkhane”, “Yarı Açık, Yarı Kapalı Damızlıkhane”, “Kuluçkahane”, “Uçurma Kümesleri” ve “Kuluçka Makinesinin” olduğu bölümleri gezdirerek bilgi verdi.

KAMİL

Yapılan incelemelerin ardından basına konuşan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kâmil, avcılığın ülkedeki önemine işaret ederek, hatalara ve kazalara mahal vermemek adına avcılığın bilinçli ve eğitimli şekilde yapılmasının önemine değindi.

Kamil, avcıların yaptıkları harcamaların karşılığını bulabilmesi ve acıların evlerine “eli boş dönmemeleri için” bu tür tesislerin gerekli olduğunu da söyleyerek, benzer yatırımları devlet tarafından desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Geçirdikleri yeni tüzüklerle de avcılığı desteklediklerini hatırlatan Bakan Kamil, tesisin bir an önce hayata geçmesi ve avcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmesini dileyerek, Avcılık Federasyonu Yürütme Kurulu’nu özverili çalışmalarından dolayı kutladı.

Ziyaretin sonunda ise Dikmen Üretim Tesisi’nin ön tanıtım kokteyli düzenlendi.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...