KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

KORUCULAR İLK SINAVI GEÇTİ

İnce avın ilk gününde, kurallara uymayan 13 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı, bir kişi ise aranıyor.

Üveyik Avı da denen ve avcıların dört gözle beklediği İkinci İnce Av dün başladı.

Av ve Avla İlgili Yaban Hayatını Düzenleme Yasası kapsamında Avcılık Federasyonu tarafından eğitime alınan ve 1 Ağustos 2011 tarihinde göreve başlayan 21 av korucusu da dünkü av günüyle ilk sınavlarını başarıyla verdi. Avcıların ve duyarlı vatandaşların da katkılarıyla sabah saat 03.00 itibarıyla göreve başlayıp, gece yarısına kadar çalışan av korucuları, kurallara uymayan 13 kişinin yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmasını sağladı. Yasa dışı ava karıştığı belirlenen bir kişinin ise polis tarafından arandığı bildirildi.

Avcılar, özlemle bekledikleri sezonun açılmasıyla birlikte, dağlara, ovalara akın ederken, av korucuları da ava açık ve kapalı olan tüm bölgelerde denetim ve kontroller yaptı. Gün boyunca yapılan denetimlerde 93 avcının tüm evraklarının tamam olduğu görülürken, av ruhsatı olmadan ava çıkan bir kişi, yasal limit olan gölede 500 metreden daha yakın bir mesafede avlanan 4 kişi ve ava kapalı bölgede avlanan 6 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

Duyarlı bir vatandaşın, Ağırdağ’ın eski futbol sahası yakınlarında bir araçtan silahla ateş edildiği bilgisini 140 ihbar hattına bildirmesi ve bu konuda polise giderek araç plakası ve içindeki kişiler hakkında detaylı ifade vermesi ise takdirle karşılandı.

Boğaz Polis Karakolu ekipleri, duyarlı vatandaşın ‘içerisinden ateş edildi’ dediği LN 795 plakalı aracın sahibine ulaştı ve hakkındaki iddiayı bildirdi. İlk anda, ‘ben bugün Karpaz bölgesindeyim’ diyen vatandaşın doğruyu söylemediğini belirleyen polisin daha sonra, araç sahibini ve oğlunu göz altına aldığı bildirildi. Elde edilen bilgilere göre, araç sahibinin oğluyla birlikte araç içerisinden ateş eden arkadaşına ise henüz ulaşılamadı.

Av korucularının dün tespit ederek yakaladığı ve polise devrettiği diğer olaylar ise şu şekilde oldu:

14 numaralı ava kapalı bölgede yapılan denetim sırasında iki kişinin avlandığı tespit edildi ve evrak kontrolü sonrasında, Şükrü ve Mustafa Taşkıran isimli kişiler hakkında polis yasal işlem başlattı.

30 numaralı av bölgesinde bulunan Gönendere Göledi yakınlarında, gölede 500 metre mesafeden daha yakın avlanan Salih Canselen, Umut Nalbant ve Salser Şenbülbül, yapılan işbirliği sonucu polis tarafından yakalanarak haklarında yasal işlem başlatıldı.

33 numaralı ava kapalı bölge içerisinde av korucularının sabah yaptığı denetim sırasında avcılık yaptığı tespit edilen Yavuz Yürükoğulları ve Ecevit Yürükoğulları polisle yapılan işbirliği sonucu polis tarafından yakalanarak haklarında yasal işlem başlatıldı.

33 numaralı ava kapalı bölge içerisinde av korucularının akşam yaptığı denetim sırasında avcılık yaptığı tespit edilen Fehmi Eminol ve Necip Yıldıran, yapılan işbirliği sonucu polis tarafından yakalanarak haklarında yasal işlem başlatıldı.

50 numaralı av bölgesinde av korucuları tarafından yapılan denetimlerde avlanma ruhsatı olmadığı tespit edilen Osman Yarkın, yapılan işbirliği sonucunda polis tarafından yakalanarak hakkında yasal işlem başlatıldı.

Günün son olayı ise 39 numaralı bölge olan, Arapköy Göledi’nde bir kişinin 500 metre içeride yasak alanda avlandığı görüldü ve evrak kontrolü yapılmak istendi. Evraklarının yanında olmadığını iddia eden Serkan Ulgar hakkında, Girne Polis Müdürlüğü’ne şikayet başvurusu yapılınca, bu kişi hakkında da yasal işlem başlatıldı.

Korucu, polis, avcı ve vatandaşa teşekkür

Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu, kaçak ve yasa dışı avcılığın önlenmesi için tüm avcılık camiasının, av korucularının, vatandaşların ve özellikle de polisin dün gün boyu büyük bir özveri gösterdiğini belirterek herkese teşekkür etti.

Tayfunlu, 21 av korucusunun dün gün boyu görev başında olduğunu ve hem evrak kontrollerini sürdürdüğünü, hem de gelen ihbarları değerlendirdiğini belirtti. Polisin de tüm ihbarlara çok kısa sürelerde müdahale ettiğini vurgulayan Tayfunlu, “Polis teşkilatımızın gösterdiği yakın ilgi ve duyarlılıktan avcılık camiası olarak son derce memnunuz. Av korucularımız ada genelinde 24 saat etkin denetim ve kontrollere devam edecek. Av korucularımızın evrak kontrolleri sırasında kendilerine yardımcı olan avcılarımıza teşekkür ederiz” dedi.

 

Aşağıda II. İnce Av'da Çekilen Fotoğraflar Görülmektedir

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...