KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

Federasyonumuza “Av ve Yaban Hayatı Katkı Ödülü” verildi

Bu yıl yedincisi düzenlenen Anadolu Avcılık Ödülleri’nde, çağdaş ve sürdürülebilir av ve yaban hayatının geleceği için faaliyet gösteren kişi, kurum ve kuruluşlar arasından oybirliği ile seçilerek yılın en başarılı “Av ve Yaban Hayatı Katkı” ödülünü bu yıl KKTC Avcılık Federasyonu aldı.

 

Anadolu Avcılık Ödülleri Organizasyonu Başkanı Halil Gülçur;

Anadolu Avcılık Ödüllerinin bu yıl VII. yapıldı. Anadolu Avcılık Ödülleri’nin verilmesindeki amaç, çağdaş ve sürdürülebilir av ve yaban hayatına gönül vermiş insanları bir araya getirmek, kendi ülkemiz ve çevresinde çağdaş avcılığı oturtmak, gençlere ve yeni nesillere temiz ve kuvvetli bir altyapısı olan doğa sevgisi ve doğa bilgisi bırakmaktı. Bu amaçla böyle bir oluşum yedi yıl önce başladı ve bugün de gelişerek devam ediyor.

 

Avcılığın olmazsa olmazı doğal hayata yapılan katkılardır. Sürdürülebilir Av ve Yaban Hayatı’nın geleceği için yapılan katkılar çok önemlidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Avcılık Federasyonu bu dalda verilen “Av ve Yaban Hayatına Katkı” ödülünü aldı. Bu ödül çok anlamlı ve önemlidir.

 

 KKTC Avcılık Federasyonu’nun bu ödülü almasındaki gerekçeleri sıralamak gerekirse, yıllarca değişememiş kanunu değiştirerek çağdaş bir yapı haline getirdiniz. Akdeniz bölgesi yaban hayatı diğer bölgelerden daha kırılgan, doğası daha hassastır. Bu kırılgan yapı içerisinde avcılığı yürütebilmek için ekstra çabalar sarf etmek ve ekstra tedbirler almak gerekir. Uygulamaya başlattığınız avcı eğitimi ile sürdürülebilir avcılık adına çok önemli adım attınız. Aynı zamanda Av ve Yaban Hayatı Koruma çalışmaları sürdürülebilir avcılık adına çok önemli bir olay.

 

Dikmen üretim tesislerinde yapılan üretim çalışması da örnek alınacak bir çalışma. Böyle bir üretim halen Türkiye’de bile yok. Çok büyük bir ülke olmamıza rağmen sizinle aynı kapasiteye ulaşamadık. Sizin yapmakta olduğunuz çalışmaları biz de yapmalıyız, bunun gayreti içerisindeyiz ama daha sizin aldığınız yolu henüz alabilmiş değiliz.

 

Yüz bin kapasiteli bir üretim tesisinin tüm alt yapısını tamamlamışsınız. Geçen yıl tesisin meyvelerini almaya başladınız. Bu yıl da geçen yılki üretimin üzerinde bir üretim gerçekleşecek. Dolayısıyla KKTC Avcılık Federasyonu’nun kendi ülke toprakları içerisinde yapmış olduğu çağdaş değişiklikler bizlerin gözünden kaçmamıştır. Yaptığınız tüm çalışmaları yakından takip ediyoruz. Yaban Tv’nin sayesinde yaptığınız çalışmaların burada görülmesi ve bilinmesindeki katkısı çok büyük. Federasyonun çalışmaları torbaya sığmayacak kadar büyük olduğu kanısındayız. Bu nedenle bu ödülü oy birliği ile KKTC Avcılık Federasyonu’na vermiş bulunuyoruz.

 

Nilhan Tayfunlu;

Avcılık tarihimizde bir ilk daha gerçekleşti. Türkiye’de son yıllarda verilmeye başlayan ve Avcılığın Oscar ödülleri diye adlandırabileceğimiz “Anadolu Avcılık Ödülleri” arasında bu yıl KKTC Avcılık Federasyonu “Yılın Av ve Yaban Hayatı Katkı” dalında ödüle layık görüldü. KKTC Avcılık Federasyonu’nun son yıllarda “Av ve Yaban Hayatı” için yaptığı çalışmalar neticesinde bu ödülü almaya hak kazandı. Alınan bu ödül tüm avcılık camiasına verilmiş bir ödüldür. Bu ödülde tüm avcılık camiasının katkısı vardır. Camiamızın bizlere verdikleri destek neticesinde icraatlarımızı gerçekleştirerek bu ödülü camia olarak almaya hak kazandık. Camiamıza, bizlere verdikleri destekten ötürü ekibim ve kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim.

 

Bu ödülün KKTC Avcılık Federasyonu’na verilmesinden dolayı çok onur ve gurur duyduk. Ayrıca bu ödülün oy birliği ile Federasyonumuza verilmesi de bizler için çok önemliydi. Yapmış olduğumuz çalışmaların ne kadar değerli ve doğru olduğu yurt dışından gözlemlenip kabul görmesi yaptığımız çalışmalarda ne kadar doğru bir yol izlendiğinin göstergesidir.  Bizlere bu ödülü layık gören birbirinden değerli jüri üyelerine çok teşekkür ederiz.

 

 

Anadolu Avcılık Ödülleri Organizasyonu 2012 yılı Jüri üyeleri

Ali Haydar Üstay ( Onursal Başkan)

Halil Cem Gülçur ( Başkan),

Ali Toksoy,

Gaya Güldemir Sarrafgil

Abdullah Ceylan,

Antonio Trupia,

Şölen Arkun,

Aret Akmercan,

Murat Boyacıoğlu,

Ayhan Yavrucu,

Melih Meriç,

Yavuz Konuk,

Kaan Karakaya,

Aras Akçalı.

 

 

2012 Yılı Ödül Sahipleri

“Büyük Usta Ödülü” Dr. Kenzi Songür,

“Dağ Avları Ödülü” Ali Konyar,

“Orman Avları Ödülü” Asım Karahasan,

“Dünya Avları Ödülü” Muhteşem Ekender,

“Yılın Av Rehberi Ödülü” İrfan Dönmez,

“Yılın Av ve Yaban Hayatı Ödülü” Süleyman Karakaya,   

“ Yılın Koruma ve Üretme Çalışması Mustafa Akıncıoğlu,

“Yılın Av ve Yaban Hayatı Katkı Çalışması Ödülü” KKTC Avcılık Federasyonu.

 

Ödül töreni Haziran’da

 

Posted on April 2, 2012 by admin

Ödül töreni 23 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 19:00 da Ankara Bilkent Oteli Havuz başında yapılacak.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...