KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

ZARARLILARLA MÜCADELE BAŞLADI

KKTC Avcılık Federasyonu yıllık faaliyet programında yer alan “Zararlılarla Mücadele” kapsamında yapılan karga avı, her yıl olduğu gibi bu yıl da özenle seçtiğimiz ekipler tarafından yapılıyor.

 

Ülkemizde, zararlılarla mücadele gönüllülük esasına dayalı olarak  sadece Avcılık camiası tarafından yapılmaktadır. Mücadeledeki amaç, artan karga nüfusunun dengede tutulmasıdır.

 

Karga’nın verdiği zararlar

Karga bostanlara büyük zararlar veren karga, ağıllarda bulunan yeni doğmuş kuzuların gözlerini kör etmektedir. Keklik ve Turaç kuşlarının yumurtalarını yemektedir, yumurtadan çıkan yavruların en büyük düşmanıdır, erişkin tavşanları bile telef eden kargalar  tavşan yavrularını ise hiç affetmemektedir.

 

Bu konuda camia olarak üzerimizde olan sorumluluğun farkındayız. İşte bundan dolayı mücadeleye katılacak ekipleri hassasiyetle seçtik.

 

Av Korucuları (Av ve Yaban Hayatı Koruma Görevlileri) Görev Başında

Bu yıl mücadeleye katılan ekipler, KKTC Avcılık Federasyonu’na bağlı Av Korucuları tarafından belirli bir plan çerçevesinde düzenli olarak denetlenmektedir.

 

Ekiplerin elde ettiği bilgi ve deneyimlerinin paylaşıldığı denetlemelerde, yürürlükteki yasa, mevzuatlar ve uyulması gereken kurallar Av Korucuları tarafından ekip liderlerine bir kez daha hatırlatılıyor.

 

KKTC Avcılık Federasyonu tarafından Zararlılarla Mücadele kapsamında görevlendirilen ekiplerce 22 Nisan 2012 tarihinde başlayan karga avı, 29 Nisan 2012 Pazar, 6, 13, 20, 27 Mayıs 2012 Pazar ile 3, 10, 17 ve son tarih 24 Haziran 2012 Pazar günü olmak üzere toplam 10 gün av yapılacak.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...