KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

KORUCULAR DOĞAYA ZARAR VERENLERİ DE ENGELLİYOR

İskele Av Korucu Merkezi görevlileri ormandan gelen sesi takip etti ve beş Rum’u suçüstü yakaladı

 

Federasyonumuza bağlı İskele Av Korucu Merkezi görevlileri önceki gün sabah saatlerinde rutin devriyelerini yaparken, Sipahi köyü yakınlarındaki ormanlık araziden gelen motor seslerini takip ettiler ve beş Rum’u bölgedeki ağaçları keserken suçüstü yakaladılar.

 

Giannis.P Fragkous isimli Rum suçu üstlendi. Diğer Rumların isimlerinin ise Giannis Varnava, Giannis.C Fragkous, Charalambos Fragkous ve Themmistoklı Fragkous.

 

Ziyamet Polis Karakolu ve Orman Dairesi ekiplerinin de bölgeye ulaşmasıyla beş Rum gözaltına alındı, kestikleri ağaçlar, ağaçları kesmede kullandıkları odun kesme makineleri, ağaçları yükledikleri iki kamyonete el konuldu.

 

Biri Sipahi köyünde yaşayan, diğerleri ise ağaç kesmek için Güney Kıbrıs’tan gelen beş Rum’un yaklaşık 1 dönümlük ormanlık arazi içerisindeki iki adet çam, beş adet selvi, üç ardıç, beş harup ve çok sayıda şinya ağacını kestikleri belirlendi.

 

Rumların, kendilerini suçüstü yakalayan Av Korucularımıza, ellerindeki odun kesme makineleri için izinlerinin olduğunu söyledikleri, ancak sonradan ağaç kesme izinlerinin olmadığını itiraf ettiler.

 

İki kamyonet ve bir jeep araçla Sipahi köyü yakınlarındaki ormanlık arazide ağaç keserken yakalanan beş Rum, bölgedeki Orman Dairesi ofisine götürülerek haklarında yasal işlem yapıldı. Polis de, olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

“Korucular doğaya zarar verenleri de engelliyor”

Federasyon Başkanı Nilhan Tayfunlu, Orman Dairesi yetkililerinin olayla ilgili gösterdikleri  hassasiyet için teşekkür etti. Söz konusu olayda Orman Dairesi yetkilileri ve polisle birlikte koordineli çalıştıklarını söyleyen Tayfunlu, bundan sonra da işbirliklerinin süreceğini vurguladı.

 

Tayfunlu, korucuların yalnızca yasak avlananları değil, doğaya zarar veren kişileri de mercek altına aldığını belirterek, “Yasak eylemde bulunmayı düşünen herkes bizden korksun” dedi. Nilhan Tayfunlu, doğal zenginliklerimizi katledenleri şiddetle kınadıklarını da vurguladı.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...