KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

KAÇAK AVCILARA GÖZ AÇTIRILMADI

11’i karada 3’ü denizde olmak üzere toplam on dört kişiye dava okundu.

KKTC Avcılık Federasyonu’na bağlı çalışan Av korucular II.İnce avın 3. Gününde etkin denetimler yapmaya devam etti. 1 Ağustos 2011 tarihinde göreve başlayan Av korucular ada geneli ava açık ve kapalı bölgelerde etkin denetimler yapmaya devam ediyorlar. II.İnce avın üçüncü gününde doksan bir avcıya yapılan evrak kontrolünde avlanma ruhsatı olmayan kişilere polis tarafından dava okundu. Evrakları kontrol edilen avcıların avın üçüncü gününde avlandıkları sırada arazide yapılan evrak kontrolünden son derece memnun oldukları gözlemdi.

Tayfunlu ‘’ Göz açtırmayacağız’’

Av Korucularımızın II.İnce avın üçüncü gününde yaptığı denetimler sonucunda on bir kişiye işlem yapılmıştır. Aynı zamanda denizde tüple dalış yaparak avcılık yapan üç kişi filimlere konu olacak bir takip sonunda suçüstü yakalanmıştır. Ülkemiz sınırlarında yasalara aykırı davranan yasa tanımayanlara göz açtırmayacağız. Bu konuda bizleri yalnız bırakmayan duyarlı vatandaşlarımız ve Polis Genel Müdürlüğüne ve bağlı karakollarda görev yapan polis arkadaşlarımıza, Av korucularıma bir kez daha teşekkür etmek isterim.

   Nilhan Tayfunlu, dün yasa dışı avlanmaktan haklarında yasal işlem yapılan kişileri ve olay yerlerini şu şekilde açıkladı:
   “140 ihbar hattına bir vatandaşımızın yaptığı ihbar ile harekete geçen av korucuları 7 saatlik takip ve pusu sonrası tüple dalış yaparak balık avlayan üç kişiyi suçüstü yakalattılar. Gelen ihbarda Sadrazamköy’de beyaz van bir aracın zodiak çekerek denize gittikleri ve söz konusu kişilerin tüp ile dalış yaparak balık avladıkları bildirildi. Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Çamlıbel Karakolu ile işbirliği yapan av korucularımız, 7 saatlik takip ve pusu sonrası Reha Özkarapınar, Zeki Özkarapınar ve Gürsel Özkarapınar’ın yakalanarak, hakkında yasal işlem başlatılmasını sağladı. Tüple dalış yaparak balık avlanmada kullanılan zodiak, 3 zıpkın, elbiseler, 20 kilo balık ve dalış malzemelerine emare olarak el konuldu.
   47 numaralı av bölgesinde barajın  üst başında ava yasak bölgede avlanan 2 kişi av korucularımız tarafından tespit edildi. Yapılan evrak kontrolünde Şevket Sakin isimli kişinin aynı zamanda ava kapalı bölgede avlanma ruhsatı olmadığı tespit edildi. Aynı yerde avlandığı tespit edilen  Muharrem Deryagil ve Şevket Sakin  hakkında yasal işlem başlatıldı.
   45 numaralı av bölgesinde av korucularının rutin evrak kontrolü sırasında avlanma ruhsatı olmayan bir kişi tespit edildi. Boğaz polisi ile yapılan işbirliği sonucu Salih Emin isimli kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.
   47 numaralı ava kapalı bölge içerisinde av korucularımızın rutin kontrolü sırasında araç içerisinde avcılık yaptığı tespit edilen 2 kişi, Çamlıbel Polis Karakolu ile yapılan işbirliği sonucu yakalandı. JG 436 plakalı araba ile araç içinden tüfekleri dışarıda seyahat ederken tespit edilen Hasan Şahbaz ve Enver Kızılöz hakkında yasal işlem başlatıldı.
   47 numaralı av bölgesinde yapılan kontroller sırasında barajın üst başında 1 kişi ava yasak olan bölgede silahı kurulu halde aracına doğru giderken tespit edildi. Yapılan evrak kontrolü sonrası Ümit Ünsal polisle yapılan işbirliği sonucu yakalanarak hakkında yasal işlem başlatıldı.
   50 numaralı av bölgesinde yapılan kontrol sırasında av korucularımız, içerisinde silah kullanılarak avcılık yapan DL 093 plakalı aracı fotoğrafladı. Av korucularımızın takibi sonrası polisle yapılan işbirliği ile fotoğrafta yapılan inceleme sonucu Tuncer Oktan isimli kişiye dava okundu.
   140 ihbar hattına bir kişi tarafından keklik vurulduğu ihbarı ile bölgedeki av korucularımız hemen harekete geçti. Boğaz polisi ile işbirliği içinde yapılan operasyon ile Şirinevler (Taşocağı yolu) 43 numaralı bölgede Nissan Navara LF 771 plakalı araçta avlanmış keklik bulundu. Yeni vurulmuş keklik emere olarak alınarak Orçun Demirel isimli kişiye polis tarafından yasal işlem başlatıldı. LF 771 plakalı Nissan Navara araçta Orçun Demirel’e ait olmayan flober silah tespit edildi. Polis silahın kime ait olduğu hakkındaki soruşturmasını devam ettiriyor.
   47 numaralı ava kapalı bölgede, av korucularını gören Ertunç Demirgil ve Murat Şerifoğlu isimli kişiler silahlarını sakladı. Çamlıbel karakolunun etkin çalışması sonucu Ertunç Demirgil ve Murat Şerifoğlu’na ait olan iki silah bulunarak haklarında yasal işlem başlatıldı.

 

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...