KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

KEKLİKLER DOĞAYA BIRAKILIYOR

KKTC Avcılık Federasyonu ile Gönyeli Avcılık Atıcılık Kulübü arasında imzalanan ve toplam onbeş bin kınalı kekliği kapsayan sözleşmenin ilk teslimatında 6 bin adet Keklik Gönyeli Kulubü’nden alınarak Federasyona üye birliklerin uçurtma kümeslerine sevk edilmeye başlandı.

 

KKTC Avcılık Federasyonu Üretim Asbaşkanı Osman Karamanlı ile Federasyon Yürütme Kurulu Üyesi  Vet. Hek. Selim Özhuy tarafından yapılan açıklamaya göre, altı ile sekiz haftalık arasında olan Keklikler doğaya adapte edilmek üzere Ağırdağ Boğaz Avcılık Atıcılık Birliği, Yeniceköy Çukurova Avcılık Atıcılık Birliği, Geçitkale Avcılık Atıcılık Birliği, Gaziköy Avcılık Atıcılık Birliği, Gönyeli Avcılık Atıcılık Birliği ve Serdarlı Avcılık Atıcılık Birliği’nin uçurtma kümeslerinin herbirine biner adet aktarıldı.

 

Tayfunlu

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu da konuya ilişkin açıklamasında, kırk metrelik uçurtma kümeslerinde Kekliklerin kanatlarının güçlenmesi sağlanacak. Yapılacak adaptasyon çalışmaları ile Keklikler doğaya kontrollü bir şekilde sevk edilecek dedi.

 

Tayfunlu, Dikmende bulunan mevcut tesislerimizde üretim çalışmalarımız devam ediyor şu anda 13 bin adet civciv var. Her yıl avlanma izni çıkaran avcılardan, Av Üretim Fonu’na katkı olarak 100 Tl alınmaktadır, fonda biriken parayla Dikmen Üretim Tesisi’ne yatırım yapıyoruz ve şu anda yapılan yatırımların karşılığının da almaya başladık, yıl sonuna kadar 30 bin keklik üreterek, tesisin tamamlanmasıyla da bu rakamı 100 bine çıkaracağız dedi.

 

Doğaya adapte olmaya çalışan Keklikleri rahatsız etmeyin

Tayfunlu, Federasyona üye birliklerin sabit uçurtma kümeslerinin yanında dokuz adet taşınabilir adaptasyon kümesiyle ada genelinde adapte çalışmaları yapıyoruz dedi. Adaptasyon sürecinde doğada köpeklerini gezdiren avcılara, çobanlara ve herhangibir sebeple doğada bulunan vatandaşlara da çağrı yaparak “Doğaya adapte olmaya çalışan kekliklerin, bu zorlu süreçte rahatsız edilmemeleri gerektiğini söyleyen Tayfunlu, vatandaşlarımızdan bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz ” dedi.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...