KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

BAŞBAKAN EROĞLU'NU ZİYARET ETTİK

FEDERASYON, YASANIN UYGULAMAYA KONULMASINDA HÜKÜMETİN GÖSTERDİĞİ İLGİDEN DOLAYI EROĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ

EROĞLU: “İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLUNDUĞU SÜRECE ÇOK DAHA İYİ İŞLER BAŞARILABİLİR”

TAYFUNLU: “EN BÜYÜK ÇALIŞMAMIZ, DİKMEN ÜRETİM TESİSLERİMİZİN TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR KEKLİK ÜRETİM İSTASYONU HALİNE GELMESİDİR”

Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu başkanlığındaki heyet Başbakan Eroğlunu ziyeret etti.

Heyette av ve avcılıkla ilgili kararlar alan Merkezi Av Komisyonu Başkanı Kamil Kayral, komisyonda görevli Avcılık Federasyonu üyeleri, Avcılık Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ve bölge sorumluları yer aldı.

Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu kabulde, yeni Av Yasası’nın uygulamaya konulması ve avcılığın daha iyi bir noktaya gelmesi için gösterdiği ilgiden dolayı Başbakan ve hükümete teşekkür etti.

KAYRAL

Kabulde ilk konuşmayı yapan Merkezi Av Komisyonu Başkanı Kamil Kayral, komisyonun geçmiş hükümet döneminde geçen Av Yasası’nı önünde bulduğunda iki seçeneği olduğunu, birinin yasayı ertelemek ikincisinin ise zor olan uygulamaya konulması olduğunu ve komisyonun zor olanını tercih ederek yasanın uygulamaya konulması yönünde çalışmalar başlattığını anlattı.

Kayral, Avcılık Federasyonu ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalarda bir çok yeni hususu hayata geçirdiklerini ifade etti.

   Başbakanlıkta gerçekleşen ziyarete; Federasyon Yürütme Kurulu olarak Başkan Nilhan Tayfunlu, Genel Sekreter İbrahim Önderoğlu, Hukuk ve Sosyal İşler sorumlusu Av.Mustafa Algun, Eğitim Asbaşkanı Aykut Yasakcı, Koruma Asbaşkanı Ahmet Karabıyıklı, Üretim Asbaşkanı Ahmet Gingi, Müsabakalar Asbaşkanı Salih Aydemir, Faal Üye Yusuf Karaderi ve Merkez  Av Komisyonu üyeleri Hasan İnan, Ahmet Tuğcu, Vet.H.Muzaffer Haloğlu ve Federasyon Lefkoşa Bölge sorumlusu Aysın Karaderi, Gazimağusa Bölge sorumlusu Serdar Azmi ile Merkez Hakem Komistesi üyesi Mustafa Topçu katıldı.

TAYFUNLU

 Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu ziyerette yaptığı açıklamada avcılığı düzenleyen yeni yasanın 75 yıldan sonra önceki hükümet döneminde geçtiğini, yeni hükümetin yasayı önünde bulduğunu ve yasayı beğenmedik deyip bir kenera itmek yerine yasayı benimseyip istişare içinde yasanın  çalışması için ortak çalışmalar yapıldığını söyledi. Yeni yasa kapsamında Avcılık sporuna eğitim şartı getirildiğini, Avcıdan alınan paranın avcılığa geri dönmeye başladığını, avcılığın daha bilinçli ve sürdürülebilir olması için yıllardır Avcılık camiasının yalnız çalıştığını ancak artık Merkez Av komisyonunun kurulduğunu ve devletin de bu işin içine girdiğini belirtti. Bu kapsamda tüm bunların gerçekleşmesi için gereken tüzüklerin peşisıra çıkarıldığını ve sistemin gayet güzel bir şekilde çalıştığını söyleyen Tayfunlu İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Müsteşarı Kamil Kayral, Merkez Av komisyonu Devlet kanadı temsilcilerine ve Merkez Av Komitesi Koordinesinden sorumlu Salih Gürpınar’a teşekkür etti. Bu tür çalışmaların ekip işi olduğunu ve ekibine güvendiğini söyleyen Tayfunlu huzurlarınızda bulunan ekibime ve burada olmayan diğer ekip arkadaşlarım olan Başkanlarıma teşekkür etmek isterim dedi. Çok yakın bir zamanda ülke avcılık camiasına tam teşekküllü bir keklik üretim tesisi kazandıracaklarını söyleyen Tayfunlu’’ Dikmen Keklik üretim tesisi ihalesi on güne kadar yapılıyor proje altı ayda tamamlanacak’’ dedi. Zararlılarla mücadele konusunda dün “önemli” bir gelişme yaşandığını ifade eden Tayfunlu,  ruhsatlar için öngörülen 25 Türk Lira’lık meblağın zararlılarla mücadelede kullanılması önerilerinin geçmişte ret edildiğini, ancak yeni hükümet döneminde Malite Bakanı Ersin Tatar ile yapılan görüşmeden sonra “ödenen paranın zararlılarla mücadele amacı için alındığı” gözönünde tutularak önerilerinin kabul edildiğini anlattı. Tayfunlu ayrıca, gelecek av sezonu için av günlerinin halihazırda açıklanmış olmasının avcılık camiasını memnun ettiğini ifade ederek, av günlerinin en az 8-10 ay öncesinden açıklanmasının önemli olduğunu kaydetti. Av Malzemesi satıcılarının açıklanan av tarihleri sonrasında arayıp kendisini ve ekibini tebrik ettiklerini ve ''işte şimdi önümüzü görebiliyoruz'' dediklerini söyleyen Tayfunlu kabulde, Başbakan Eroğlu’na çerçevelenmiş bir erkek keklik resmi hediye etti.

EROĞLU

Başbakan Derviş Eroğlu ise konuşmasında, işbirliği içerisinde olunduğu sürece çok daha iyi işlerin başarılabileceğine vurgu yaptı.

Eroğlu, Av Yasası’nın uygulamaya konulması için gerekli tüzüklerin çıkarılması yönünde hükümet ile federasyonun ortaya koyduğu işbirliğine işaret etti.

Avcılığın bir spor olduğunu, ancak ülkede 20 bin civarı avcı  bulunmasından dolayı hem hükümete hem de Avcılık Federasyonu’na düşen görevler olduğunu ifade eden Başbakan Eroğlu, doğada yetişen kekliklerin av sezonu için yeterli olmadığını, o nedenle federasyonun tamamlamayı planladığı Av Üretim Tesisi’nin avcılık açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Başbakan Eroğlu, avcılara hayırlı bir av sezonu temennisinde bulundu.

 

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...