KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

KUŞKOR İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

KKTC Avcılık Federasyonu değişen global dünya gerçeklerine ayak uydurmaya yönelik çalışmalar yapmaya devam etmektedir.  Bu çalışmalar çerçevesinde ülkemizde sürdürülebilir avcılık ve yaban hayatının devamlılığına katkı koyacak bir protokole imza attık.

 

27 Temmuz 2011 Çarşamba akşamı saat 20:00 da Atatürk Stadyumu altında bulunan KKTC Avcılık Federasyonu lokalinde imzalanan “İşbirliği Protokolüne” KKTC Avcılık Federasyonu adına Başkan Nilhan Tayfunlu ile KUŞKOR adına Dernek Başkanı Martin Marancos imza koydu. Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (Kuşkor) ile Federasyon’umuz arasında imzalanan “İşbirliği Protokolü” ülkemizde bir ilk olmuştur.

 

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Nilhan Tayfunlu; “ Ülkemizde saygın bir dernek olan KUŞKOR ile yaban hayatının ve avcılığın sürdürülebilirliği konusunda iki sivil toplum örgütü bu protokole imza koyarak bir ilki gerçekleştirmekteyiz. Bahse konu protokol neticesinde yaban hayatı ile ilgili birçok projemizi gerçekleştirme fırsatı bulacağımızdan dolayı mutluyuz” dedi.

 

Kuşkor derneği Başkanı Martin Marancos ise konu ile ilgili yaptığı konuşmasında, “Kuşkor ve KKTC Avcılık Federasyonu bunca zaman birbirlerinden çok uzak kalmışlardır. Bu iki sivil toplum örgütünün birçok konuda ortak hedefleri bulunmaktadır. Değişen dünya ortamında doğanın korunması, yasadışı avcılığın önlenmesi, yaban hayvanlarının sayımı ve sürdürülebilir avcılık konularında ortak çalışmalar yapma sebebiyle buradayız” dedi.

 

KKTC Avcılık Federasyonu ile Dernek arasında imzalanan protokolle, çevreye daha duyarlı olunması, doğal güzelliklerin korunması,  göçmen kuşlar ve yerel kuşların yaşam alanlarının rehabilitasyonu, doğal hayatın önemi, doğadaki hayvan popülasyonunun hesaplanarak veri tabanının oluşturulması, yasadışı avcılıkla mücadele, göçmen kuşların kayıt altına alınması, KKTC Avcılık Federasyonu tarafından üretilen kuşların doğaya adaptasyonu, verileri bilimsel raporlar haline getirme,  doğa ve yaban hayatı ile ilgili halkın aydınlatılması konularında ortak çalışma kararı alındı.

 

Bu çerçevede Federasyon’umuz, KUŞKOR derneğinin uzun yıllardan beri edinmiş olduğu bilgi, beceri, deneyim ve tecrübelerinden faydalanarak çalışmalarına devam edecek.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...