KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

YASADIŞI AVCILIĞA KARŞI ETKİN MÜCADELE SÜRÜYOR

KKTC Avcılık Federasyonu, sürdürülebilir avcılık ilkesi ile üretim, adaptasyon, yasadışı avcılık, bilinçsiz zirai ilaç kullanımı, çarpık yapılaşma ve doğal hayatın korunması konularındaki çalışmalarını bilimsel verilere ve uygulamalara dayanarak aralıksız olarak sürdürmektedir.

 

En büyük sorun kaçak avlanma

Bu çalışmalar neticesinde, ülkemizdeki Avcılık Profilini belirlemek ve ava yönelik tutumları saptamak amacıyla bir ilke imza atarak saygın bir araştırma şirketi olan KADEM’e yaptırdığımız araştırma sonucunda elde edilen veriler avcılıkla ilgili en önemli sorunun “yasadışı avlanma” olduğu bilinmektedir.

 

Bilhassa sınır kapılarının açılması sonrasında ticari amaçlı olarak yapılan yasadışı avcılık çok ciddi boyutlara ulaştı. KKTC Avcılık Federasyonu tarafından Av Korucuları’nın ilgili yasaya dayanarak istihdam edilmeleri ile yasadışı avcılıkla daha etkin ve profesyonel bir şekilde mücadele başlatıldı.

 

Bilinçli avcılar ve duyarlı vatandaşların da katkıları ve konuya ilişkin gösterdikleri hassasiyetle, Av Korucularımız yasadışı avcılıkla daha etkin bir şekilde mücadele etmektedir. Yapılan bu etkin mücadele ile kaçak avcılık yapanlar yakalanıp yargıya intikal ettirilmektedir.

 

Federasyon’ a bağlı Av Korucuları’nın 1 Ağustos 2011 tarihinde göreve başlamalarından günümüze kadar yasadışı avcılıkla ilgili olarak yaptıkları çalışmalar gerek avcılık camiası gerekse kamuoyu tarafından büyük takdirle karşılanmaktadır.

 

Tel Tuzakların Kurbanı Oluyorlar

Av Korucuları’nın yaban hayatını koruma amaçlı olarak 1 Ağustos 2011 tarihinde göreve başlamalarından Aralık ayına kadar dört aylık gibi kısa bir sürede yaptıkları çalışmalar neticesinde doğadan birçok tel tuzak toplandı. Toplanan tel tuzaklar avcılar tarafından en popüler av hayvanı olarak görülen ova tavşanın yasadışı yöntemlerle avlanıldığının ve bu yöntemle yapılan yasadışı avcılığın çok ciddi boyutlara ulaştığının en büyük kanıtı olmuştur. Bu yöntemle yapılan avcılık kesinlikle avcılık etiğine sığmamakla birlikte bu şekilde yapılan avcılık da asla kabul edilemez.

 

Yasadışı Avcılığa Hep Birlikte Engel Olalım

KKTC yaban hayatının korunabilmesi açısından yapılacak ihbarların öneminin çok büyük olduğu bilinmektedir. Yasadışı avcılıkla ilgili her türlü ihbarı “140” ihbar hattına yaparak 24 saat görevde olan Yaban Hayatı Koruma Görevlilerine ulaşarak yasadışı avcılık yapanlara hep birlikte engel olalım.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...