KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

Yiğitler’de ava kapalı askeri bölgede avlanırken görülen 3 kişi, av korucularına ateş açtı ve arabalarını ara bölgede bırakıp kayıplara karıştı.

 

Avın ikinci gününde 11 kişiye yasal işlem yapılırken, bazı avcılar kendilerine müdahale etmeye çalışan koruculara ateş açtı.

 

Avcılar, avın ikinci günü bayrama denk geldiği için, pazar yerine cumartesi günü avlandı.

 

Çok sayıda avcı bayram arifesinde dağlara, ovalara çıktı, ancak yine istenmeyen bazı olaylar yaşandı.

 

Özellikle, Yiğitler bölgesinde, rutin denetimlerini sürdüren av korucuları, ava kapalı askeri bölgede avlanan 3 kişiyi tespit etti. Üç kişi av korucularını görünce, önce küfürler savurdu. Yakalanacağını anlayan bu şahıslar, daha sonra koruculara av tüfekleri ile ateş açtı. Söz konusu kişiler yaya olarak kaçtı ve arabalarını da yine ara bölgede bıraktı. Arabalar ara bölgede olduğu için buraya giremeyen av korucuları ve polis, otomobillerin sahiplerinin kimliğine de ulaşamadı. Polis, gerekli mercilerle temas kurarak konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

 

İlk hafta altı, ikinci hafta 11 kişiye yasal işlem

Büyük avın birinci günü av korucuları 101 evrak kontrolü yaptı ve suç unsuru tespit edilenleri yargıya havale etti. İkinci günkü denetimlerde ise 88 evrak kontrolü yapıldı ve yine suç işledikleri belirlenen kişiler polise teslim edildi.

 

Yargıya intikal eden olay ve kişiler şöyle oluştu:

 

“50 numaralı ava yasak olan Bahçeler bölgesinde, av korucuları tarafından yasadışı avcılık yaparken tespit edilen Orsel Neşe hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

19 numaralı av bölgesinde yapılan kontroller sırasında Altınova köyünde, çalıştığı kişinin av tüfeğini alarak ava giden Halil Kezbere polisle yapılan işbirliği sonucu hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

43 numaralı av bölgesinde, 17 yaşındaki Ömer Yalçın, dayısı Hüseyin Songelen’in silahı ile avcılık yaparken tespit edildi. Dörtyol polisi ile yapılan işbirliği sonucu Ömer Yalçın ve Hüseyin Songelen hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

Yiğitler bölgesinde ava kapalı bölgede avcılık yaparken tespit edilen Cemal Dayı ve Bora Hacı hakkında polisle yapılan işbirliği sonucu hakkında yasal işlem başlatıldı.”

 

İkinci gün neler oldu?

Büyük avın ikinci günü ise yapılan denetim ve yargıya havale edilen olayları şu şekilde:

 

“37 numaralı bölgede (Yiğitler Köyü) sürekli ava kapalı bölgede Hüseyin Tarkan Gökalp, Mehmet Cemal Çelebi, Cemal Kovancı, Osman Kovancı, Emin Traktörcü ve Hasan Hanalp, ava kapalı bölgede avcılık yaparken tespit edildiler. Söz konusu kişiler hakkında Meriç karakolu ile yapılan işbirliği sonucu yasal işlem başlatıldı.

 

27. bölgede Beyarmudu- Türkmenköy arasında ava açık bölgede Hasan Toto, kendisine ait iki silahtan birini verdiği Nasuh Güngör ile ruhsatsız olarak avlanırken yakalandı. Her ikisi hakkında da yasal işlem başlatıldı.

 

51. bölgenin (Mevlevi) güneyinde yasak bölgede av yaparken yakalanan Bekir Mekirkan isimli şahıs için yasal işlem başlatıldı.

 

52. bölgenin kuzeyinde (Kalkanlı) araç içerisinden silahlar kurulu bir şekilde avlanan Canbolat Eyyamoğlu ve Hasan Eyyamoğlu isimli iki kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

Kormacit bölgesinde, duyarlı bir avcı LE 030 plakalı araç sahibini araç içerisinden keklik vururken görerek Çamlıbel karakoluna gönüllü ifade verdi. Polis, LE 030 plakalı aracı kullanan kişi hakkında soruşturma başlattı.”

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...