KKTC AVCILIK
FEDERASYONU

Reklam

760 x 90

ZARARLILARLA MÜCADELEYE BAŞLIYORUZ

KKTC Avcılık Federasyonu yıllık faaliyet programında yer alan “Zararlılarla Mücadele” konusundaki brifing geçen akşam saat 19:00 da Federasyon lokalinde Başkan Nilhan Tayfunlu tarafından verildi. Brifinge, geçtiğimiz yıl karga avında  yer almayan veya bu yıl ilk kez görev alacak  ekiplerin liderleri zorunlu olarak katıldı.

Federasyon Başkanı Tayfunlu, brifingde yaptığı konuşmada ''Camiamız hiçbir menfaat beklemeden gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizde zararlılarla mücadeleyi sadece Avcılık camiası yapmaktadır. Amaç karga popülasyonunun dengede tutulmasıdır. Karga bostanlara büyük zarar vermektedir,ağıllarda bulunan yeni doğmuş kuzuların gözlerini kör ettiği yönünde şikayetler gelmektedir, yumurtada olan Keklik ve Turaç kuşlarının yumurtalarını yemektedir, yumurtadan çıkan yavruların en büyük düşmanıdır, erişkin tavşanları bile telef eden kargalar , tavşan yavrularını ise hiç affetmemektedir. Camia olarak üzerimizde olan sorumluluğun farkındayız. İşte bundan dolayı mücadeleye katılacak ekipleri hassasiyetle seçiyoruz” dedi.

Ekipler farklı bölgelerde karga avı yapabilecek

Bu yıl mücadeleye katılacak ekipler yapılan yeni bir uygulamayla, kendi bölge sınırları dışındaki başka bölgelerde da gidilecek bölgenin polis karakoluna bilgi vermeleri halinde karga avı yapabilecekler.

Bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı brifingde, yürürlükteki yasa, mevzuatlar ve uyulması gereken kurallar ekip liderlerine bir kez daha hatırlatıldı.

Federasyon başkanı Nilhan Tayfunlu, Zararlılarla Mücadele kapsamında yapılacak karga avının, 3 Nisan 2011 tarihinde başlayıp,10-17-24 Nisan, 1 Mayıs 2011 pazar günü hariç, 8-15-22-29 Mayıs,5 ve 12 Haziran 2011 pazar günü ise son tarih olmak üzere sadece Federasyon tarafından görevlendirilen ekiplerce toplam 10 gün av yapılacağını açıkladı.

Mücadeleye katılan ekipler, Federasyona teslim ettikleri her karga başına karşılık üç adet av fişeği, her karga yumurtasına karşılık ise bir adet av fişeği alacaklar.

Bunlarıda İnceleyebilirsiniz...